هفته تکریم منزلت سالمندان : 4 تا 10 مهرماه 1395

تاریخ نامه: 5 مهر 1395
شماره نامه:
گزارش های آماری و جمعیت شناسی‌ جدید حاکی از آن است که ترکیب سنی‌ جمعیت ایران به سرعت در حال تغییر است و جمعیت سالمندان در ایران در آینده‌ای نه‌ چندان دور افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.  
مناسبت ها  |   

   گزارش های آماری و جمعیت شناسی‌ جدید حاکی از آن است که ترکیب سنی‌ جمعیت ایران به سرعت در حال تغییر است و جمعیت سالمندان در ایران در آینده‌ای نه‌ چندان دور افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. به گونه‌ای که پیش بینی‌ شده نسبت جمعیت سالمندان در ایران در کمتر از ۲۰ سال آینده، دو برابر خواهد شد. گزارش سازمان ملل بیانگر این است که در حالیکه در سال ۱۹۷۵ میلادی نسبت جمعیت سالمندان در ایران ۵.۴ درصد بوده است، این نسبت در سال ۲۰۲۵ به ۱۰.۵ درصد و در سال ۲۰۵۰ به ۲۱.۷ درصد خواهد رسید. طبیعتاً، چنین افزایشی تبعات بسیاری را برای سیاستگذاری‌های اجتماعی و بهداشتی در پی‌ خواهد داشت. در کنار لزوم آمادگی سازمان های دست اندرکار خدمات اجتماعی و بهداشتی با این تغییرات، لزوم توجه به ویژگی ها و مشخصه‌های جامعه شناختی‌ و روان شناختی‌ این گروه سنی‌ از جمعیت نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.
   پرداختن به مسائل اجتماعی و روانشناختی سالمندان در ایران از جهات گوناگون می تواند مورد بررسی قرار گیرد. یکی‌ از اساسی ترین مباحث در مورد سالمندی در جوامع مختلف تعریف جایگاه و مقام اجتماعی سالمندان است. این مساله از این جهت حائز اهمیت است که بدون تبیین جایگاه سالمند در سطح جامعه و نگرشی که جامعه در قبال وی دارد، نمی توان تصویر درستی‌ از شرایط اجتماعی و روانشناختی آنان ترسیم نمود، امری که برنامه ریزی و سیاست گذاری‌های مربوطه را نیز دستخوش چالش می سازد. به عبارت دیگر اولویت دادن امکانات و خدمات به سالمندان تا حدی به مساله جایگاه آنان در جامعه و ظرفیت بالقوه پذیرش این اولویت از سوی اقشار دیگر جامعه بستگی دارد.
   با فرض اینکه سالمندان آنگونه که در جامعه سنتی‌ گذشته ایران ترسیم شده اند، از مقام و جایگاه اجتماعی والایی برخوردار بوده اند، باز هم باید در نظر داشت که ارزش‌های یک جامعه در حال گذار و تغییر است و تنش و پویایی موجود در جامعه می تواند این موازنه را برهم بزند. بنابراین با وجود آنکه در جامعه ایران مانند بسیاری از کشورهای شرقی‌ بر اهمیت نقش و جایگاه سالمندان، به خصوص در خانواده تأکید شده است اما همانگونه که چندی از محققین اذعان کرده اند، این جایگاه به واسطه تحولات اجتماعی در جوامع امروزی در حال سست شدن است و در نتیجه زمینه برای پدیدایی آنچه که از آن تحت عنوان تبعیض سنی‌ (Ageism) یاد می شود فراهم می گردد. ضرورت توجه به این مقوله و تلاش برای برطرف کردن و محو انواع تبعیض های سنی به حدی است که امسال شعار "Take a stand against ageism"؛ "نه، علیه هر گونه تبعیض سنی" به عنوان شعار روز جهانی سالمندان انتخاب شده است تا بر این نکته تأکید گردد که سالمندان نیز باید از حقوقی همچون سایر سنین برخوردار باشند و با آنان هم مثل سایر اقشار و گروه های سنی رفتار شود.  از جمله عواملی که در افول جایگاه سالمندان در جامعه مؤثر دانسته شده می‌توان به کاهش میزان اعتقاد به سنت‌ها و اعتبار سالمندان، انتقال دانش و تجربیات از طریق مؤسسات و فناوری (و نه‌ نسل به نسل)، شکاف بین نسل ها؛ فروپاشی خانواده های گسترده و چند نسلی و تبدیل آن به خانواده‌های کوچک (هسته ای)، کاهش مشارکت سالمندان در فعالیت های اقتصادی و تولیدی، انحصاری شدن آموزش و علوم، و اشتغال زنان کم شدن اهمیت شیخوخیت در جامعه و از هم گسیختگی مفهوم محله و بزرگ محله اشاره کرد.
تبعیض سنی‌ (Ageism) در قبال سالمندان، موجب تشدید و گسترش باورهای غلط و منفی‌ نسبت به این گروه از اقشار جامعه شده، زمینه را برای به حاشیه رانده شدن آنان فراهم می‌کند.
   سالمندان باید سعی کنند به زندگی خود معنای مثبت ببخشند، به طور صحیح به اوقات فراغت بپردازند و در امور اجتماعی و کارهای داوطلبانه مشارکت داشته باشند. برقراری ارتباط با دیگران و عضویت در گروه های اجتماعی می تواند به سالمندان یاری رساند. به عنوان مثال آنها می توانند در سازمان های غیردولتی، یا انجمن های علمی و یا در تشکل هاي مذهبی و مؤسسات خیریه فعالیت کنند. انتخاب یک کار لذت بخش و يا پذيرش مسئولیت، به توانمندی روحیه آنها کمک می کند. پرداختن به کارهای هنری و یا نوشتن، رفتن به سفر با دوستان و خانواده، مي تواند برای سالمندان مفید باشد.
   با ذکر این مقدمه و با فرض وجود امکانات مناسب در سایر بخش های زیربنایی و همچنین سیاست های دولت محترم و سازمان های مرتبط، دبیرخانه شورای ملی سالمندان با توجه به بررسی جمع بندی طرح ها و پیشنهادات ارسالی از سوی دستگاه های عضو شورا، استان های سراسر کشور، مؤسسات و سازمان های غیردولتی فعال در زمینه امور سالمندی، نماینده های دفاتر و حوزه های ستادی سازمان اقدام به برنامه ریزی جهت "برگزاری مراسم بزرگداشت هفته تکریم منزلت سالمندان (10-4مهرماه1395)" به شرح ذیل نموده است.

عناوین روزهای هفته:
روز یک شنبه 95/7/4 :(روز سالمند، رفاه اجتماعی و محیط توانمندساز)
روز دوشنبه
95/7/5 :(روز سالمند مستقل، فعال و با نشاط)
روز سه شنبه
95/7/6 :(روز سالمند و همبستگی در بستر خانواده)
روز چهارشنبه
95/7/7 :(روز سالمند و سبک زندگی سالم و سلامتی)
روز پنج شنبه
95/7/8 :(روز سالمند، حقوق شهروندی و قانون)
روز جمعه
95/7/9 :(روز سالمند، ارزش های فرهنگی، دینی و تکریم منزلت آنان)
روز شنبه
95/7/10 : (روز سالمند و عدم تبعیض سنی)کلمات کلیدی:
هفته.سالمندان     هفته.تکریم.سالمندان     شبکه.بهداشت.دشتی    

تعداد بازدید:   ۱۲۳
     
 

موارد مرتبط


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >