با انباشت و استفاده از کود مرغی فله غیربهداشتی در مزارع برخورد قانونی صورت می گیرد.

تاریخ نامه: 22 امرداد 1396
شماره نامه:
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی گفت: با انباشت و استفاده از کودهای مرغی فله غیربهداشتی در مزارع و زمین های کشاورزی برخورد قانونی صورت می گیرد.  
آیین نامه و دستورالعمل  |   

   رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی با اشاره به عوارض استفاده از کودهای مرغی غیربهداشتی گفت: انباشت، رها سازی و استفاده از کودهای مرغی فله در زمین های کشاورزی، علاوه بر انتشار بوی نامطبوع  و مشمئز کننده در محیط، شرایط مساعدی برای رشد و نمو و تکثیر و تجمع حشرات و جوندگان  فراهم می نماید و با هرگونه انباشت و استفاده از این کودها در مزارع و زمین های کشاورزی برخورد قانونی صورت می گیرد.
   دکتر اصغر بحرانی افزود: کودهای مرغی فلّه  معمولاً مملوء از عوامل بیماری زا از جمله سالمونلا و کامپیلوباکتر می باشد که این عوامل بیماری زا توسط باد، آب، پرندگان به سایر نقاط منتقل می شوند .
   وی اضافه کرد: موضوع مزبور علاوه بر بروز و شیوع بیماری های متعدد باعث آلودگی زیست محیطی و  نارضایتی شدید ساکنین اطراف زمین های کشاورزی شده است؛ که این معضل بهداشتی–زیست محیطی–اجتماعی در سال های اخیر طی نشست های تخصّصی مختلف در کارگروه پسماند و کارگروه شورای سلامت و امنیت غذایی طرح موضوع گردیده است و مفصلاً با حضور کارشناسان صاحبنظر و مدیران دستگاه های مرتبط به بحث و گفتگو گذاشته شده است.
   وی تصریح کرد: این شبکه برنامه مدوّنی  به منظور کاهش مصرف و اثرات سوء ناشی از کودهای یاد شده شامل آموزش علمی-عملی ، ارائه راهکارهای و رهیافت های قابل اجرا و برخورد جدّی و قاطع با متخلفین، معرفی کودهای جایگزین که شامل کود مرغی بسته بندی پلیت شده و فرآوری شده، کمپوست، ورمی کمپوست، کودهای بیولوژیک و ازته باکتر و کودهای حیوانی است را اجرا و کلاس های آموزشی متعدّدی برای کشاورزان شهرستان توسط کارشناسان شبکه بهداشت و درمان دشتی و مدیریت جهاد کشاورزی برگزار نموده است.
   وی ضمن توصیه به کشاورزان جهت استفاده از کودهای جایگزین افزود: از سال 93 معرفی کشاورزان متخلف در این زمینه به مراجع قضایی آغاز گردید و بحمدالله پس از آن شاهد کاهش چشمگیری در استفاده از این کودها در سطح شهرستان هستیم و با معدود استفاده کنندگان از این کودها نیز برخورد قانونی صورت می گیرد.
   وی ضمن اعلام آمادگی شبکه بهداشت و درمان جهت رسیدگی و پیگیری گزارشات و شکایات مردمی در زمینه استفاده از کودهای مرغی در مزارع افزود: با همکاری پلیس راهور کامیون های حامل کودهای مرغی فله غیر بهداشتی توقیف و پس از طی مراحل قانونی به مراجع ذیربط معرفی می گردند که در همین راستا در چند روز گذشته سه دستگاه کامیون حامل 48 تن کود مرغی فله غیربهداشتی در ورودی شهر خورموج توقیف گردیده است.کلمات کلیدی:
برخوردقانونی.کوذهای.غیربهداشتی     کودهای.مرغی.غیربهداشتی     دکتر.اصغر.بحرانی     شبکه.بهداشتی    

تعداد بازدید:   ۱۵۶
     
 

موارد مرتبط


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >