طرح ملی «هر خانه یک پایگاه سلامت» اقدامی عملی برای ارتقای سلامت اجتماعی و فردی همه اقشار جامعه است.

1 شهريور 1399
برنامه‌ریزی و آموزش رکن اساسی در ارتقای سلامت اجتماعی و فردی به‌شمار می‌رود و طرح ملی «هر خانه یک پایگاه سلامت» اقدامی عملی برای تحقق این راهبرد است.

   طرح ملی هرخانه یک پایگاه سلامت در واقع اقدامی برای ارتقای سواد سلامت خانواده‌ها برای تغییر شیوه و اصلاح زندگی و در نتیجه انتخاب‌های سالم برای زندگی سالم است.

   اجرای آزمایشی طرح هرخانه یک پایگاه سلامت با هدف جلب مشارکت مردمی و به دنبال آن اجتماعی کردن نظام آموزشی در حوزه سلامت برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به همراه قزوین و کاشان و سپس همدان در آذرماه سال گذشته آغاز شد و با توجه به موفقیت اجرای این طرح در پیشبرد اهداف در حوزه سلامت، اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت از خرداد امسال با دستور وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به صورت ملی کلید خورد.
    وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت یک اتفاق جدید در نظام سلامت یاد کرد و افزود: طرح هر خانه یک پایگاه سلامت با همکاری ۲۰ میلیون سفیر سلامت در خانواده ها یک الگوی موفق جهانی می شود.
    در واقع می‌توان گفت گام برداشتن برای ارتقای سلامت جامعه، آموزش و تعالیمی لازم است که طرح هر خانه یک پایگاه سلامت یکی از اقدام‌های ارزشمند انجام شده در این حوزه است.
    فرد مقبول در خانواده دارای حداقل هشت کلاس سواد و بالای ۱۸ سال سن در طرح ملی هر خانه یک پایگاه سلامت به عنوان سفیر سلامت انتخاب می‌شود. هر ۴۰ سفیر سلامت به یک رابط سلامت مرتبط می‌شود و تعدادی از دانشجویان پزشکی که دوره تئوری آموزشی خود را گذرانده اند با رابطان آموزشی مرتبط می‌شوند و در سه حوزه پیشگیری، درمان و توانبخشی به سفیران سلامت آموزش می‌دهند و سپس سفیران آموزش‌ها را برای ارتقای سلامت به خانواده‌هایشان منتقل می‌کنند.

   سفیران سلامت با اصول پیشگیری از بیماری‌ها واگیر و غیر واگیر، تغذیه سالم، بازتوانی افراد سالمند و بهبود کیفیت زندگی، کنترل سوختگی یا مثلاً سقوط از ارتفاع و درمان های اولیه آشنا می شوند و تا زمانی که نیروهای حرفه ای و آموزش دیده به بالین افراد نیازمند به خدمات پزشکی برسند، می توانند اقدامات اولیه را انجام دهند.

   اکنون جذب سفیران سلامت و مشارکت حداکثری مردم در طرح ملی هر خانه یک پایگاه سلامت با توجه به مزیت‌هایی که دارد نیازمند تبلیغ و اطلاع‌رسانی و استفاده بیش از پیش از ظرفیت رسانه است.


کلمات کلیدی:
هرخانه.یک.پایگاه     پایگاه.سلامت     ارتقا.سواد.سلامت     وزیر.بهداشت     سفیران.سلامت     طرح.ملی    
واحد.آموزش.سلامت     شبکه.بهداشت.دشتی    

تاریخ بروز رسانی:   13 شهريور 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >