هفته ملی سلامت سالمندان ششم تا دوازدهم مهرماه با شعار «بهره مندی عادلانه همه سنین از فناوری دیجیتال»

5 مهر 1400
به منظور تکریم و گرامیداشت منزلت سالمندان هر سال در ایران هفته ای تحت عنوان هفته ملی سالمندان تعیین و برنامه های متنوعی به همین مناسبت برگزار می گردد. امسال از ششم تا دوازدهم مهر ماه برای این هفته در نظر گرفته شده؛ و شعار جهانی این هفته برای سال 1400 «بهره مندی عادلانه همه سنین از فناوری دیجیتال» در نظر گرفته شده است.

—   پدیده سالمندی روندی طبیعی است که از زمان حیات جنین شروع و تا مرگ ادامه می یابد. چنانچه آسيب هاي ناشي از افزايش سن به حداقل برسند به گونه اي كه عملكرد فرد تا زمان مرگ حفظ شود، سالمندي موفق ناميده مي شود. سالمند موفق مي تواند به بيماري مبتلا باشد يا نباشد، اما آنچه مسلم است اینکه عملكرد هاي فيزيكي و روانی سالمند حفظ شده و كاهش نمي يابد.
—   با افزایش تعداد سالمندان و افزایش امید به زندگی موضوع «سالمندی موفق» یکی از موضوعات اساسی نظام سلامت کشورمان می باشد. جهت تکریم و گرامیداشت منزلت سالمندان هر سال در ایران هفته ای تحت عنوان هفته ملی سالمند تعیین و برنامه های متنوعی به همین مناسبت برگزار می گردد. شعار جهانی روز سالمندان برای سال 1400 «بهره مندی عادلانه همه سنین از فناوری دیجیتال» در نظر گرفته شده است.

   یکی از فناوری های دیجیتال که می تواند تأثیر زیادی در سلامت سالمندان مخصوصاً در پاندمی کرونا داشته باشد، استفاده از فضای مجازی است. استفاده از اینترنت و فضای مجازی متعادل در سالمندان، موجب سرگرمی، ورزش مغزی و برقراری ارتباط، ارتقای موقعیت اجتماعی، تقویت اعتماد به نفس، ایجاد استقلال، افزایش لذت از زندگی و احساس مفید بودن، و هم چنین کاهش انزوا، گوشه گیری و افسردگی می شود.

   جستجو در  اینترنت و موضوعات مختلف آن، می تواند فعالیت های مغزی سالمند را بهبود بخشیده و این امر مانع از ابتلا به آلزایمر می شود. هم چنین دیدارهای تصویری از طریق شبکه های اجتماعی می تواند امیدبخش و خوشحال کننده باشد؛ و این موضوع می تواند به سلامت روان سالمندان کمک کند.کلمات کلیدی:
هفته.سلامت.سالمندان     تکریم.منزلت.سالمندان     فن.آوریهای.دیجیتال     شبکه.بهداشت.دشتی    

تاریخ بروز رسانی:   21 مهر 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >