فرماندار شهرستان دشتی:
از همه ظرفیت ها در جهت ترویج فرهنگ فرزندآوری استفاده شود + گزارش تصویری

8 خرداد 1401
فرماندار شهرستان دشتی گفت: از همه ظرفیت ها در جهت ترویج فرهنگ فرزندآوری استتفاده شود.

   فرماندار شهرستان دشتی در جلسه کارگروه شورای سلامت و امنیت غذایی این شهرستان گفت: سیاست اشتباهی که در چند دهه قبل در حوزه جمعیت با شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر شکل گرفت موجب سوق دادن جمعیت کشور به سمت سالمندی شده است که تبعات عدیده ای را به دنیال داشته است.
   علی بحرانی در این جلسه که مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز حضور داشت، جوانی جمعیت و رشد فرزندآوری را از دغدغه های مهم مقام معظم رهبری دانست و با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) آن را از اصول اساسی دین اسلام برشمرد که می بایست با سیاست های صحیح مورد توجه جدی قرار گیرد.
   وی افزود: در دهه های گذشته استان بوشهر و جنوب کشور از لحاظ شاخص های فرزندآوری در جایگاه خوبی قرار داشتند اما متاسفانه در سال های اخیر شاهد کاهش فرزندآوری در سطح استان بوده ایم .
   وی جوانی و کثرت جمعیت را موجب توانمندی جامعه از منظر سیاسی، فرهنگی، نظامی و اقتصادی دانست و افزود: تاکید مقام معظم رهبری به جوانی جمعیت و فرزندآوری در همین راستا بوده است که تحقق آن نیازمند ایجاد اشتیاق در خانواده ها می باشد.
   علی بحرانی تصریح کرد: می بایست از ظرفیت مساجد، بسیج، فضای مجازی و تبلیغات محیطی در جهت ترویج و تبلیغ فرزندآوری استفاده کرد.
   وی با تاکید بر ظرفیت بالای بسیج در ترویج جوانی جمعیت و فرزندآوری افزود: اقدامات خوبی از سوی بسیج جامعه پزشکی در جهت حمایت درمانی از افراد نابارور در حال انجام است که ثمرات ارزشمندی را به دنبال خواهد داشت.

جوانی و افزایش جمعیت موجب اقتدار جوامع خواهد بود.
   مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت امر فرزند آوری در عرصه های مختلف اجتماعی گفت: جوانی و افزایش جمعیت می تواند عاملی برای اقتدار جوامع باشد.
   دکتر آزیتا انارکی با اشاره به شاخص های بهداشتی جمعیت گفت:در سطح جهان نرخ باروری کلی رو به کاهش است اما در کشور ما سرعت این روند کاهشی از سرعت بیشتری برخوردار است.
   وی افزود ادامه روند کاهش نرخ باروری می تواند موجب سوق دادن کشور به سمت سالمندی شود؛ که با توجه به اینکه زندگی سالمندی نیازمند زیرساختهای خاص خود خواهد بود با مشکلات متعددی مواجه خواهیم شد.
   وی تصریح کرد: افزایش جمعیت موجب توسعه شهرها و روستاها و عاملی مهم در عرصه های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی خواهد بود.
   وی افزود: استان بوشهر از وضعیت خوبی از نظر نرخ موالید خام برخوردار نیست و در چندسال اخیر شاهد کاهش هرساله موالید در استان بوده ایم.
   وی اضافه کرد استان بوشهر از لحاظ میزان کلی باروری در رده "پایین" قرار دارد.
   گفتنی است در این جلسه دکتر مصطفی احمدی رییس مرکز جهاد کشاورزی کاکی مطالبی را در مورد استفاده از کودهای دامی در مزارع شهرستان دشتی ارائه داد؛ و فرماندار شهرستان دشتی نیز بر توجه ویژه همه دستگاه های ذیربط به امور زیست محیطی و نیز حمل و نقل و انباشت کودهای حیوانی به ویژه کودهای مرغی در سطح شهرستان تاکید کرد.

عکاس: ابراهیم رضائی


کلمات کلیدی:
ترویج.فرهنگ.فرزندآوری     جوانی.و.کثرت.جمعیت     فرماندار.شهرستان.دشتی     علی.بحرانی     کارگروه.شورای.سلامت     مدیر.گروه.سلامت.خانواده    
دانشگاه.علوم.پزشکی.بوشهر     دکتر.آزیتا.انارکی     شبکه.بهداشت.دشتی    

تاریخ بروز رسانی:   29 مهر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >