رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی:
یک سوم موارد ابتلا به سالک در سال گذشته در استان مربوط به شهرستان دشتی بوده است

25 امرداد 1402
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی در جلسه کارگروه شورای سلامت و امنیت غذایی این شهرستان گفت: یک سوم موارد ابتلا به سالک در سال گذشته در استان مربوط به شهرستان دشتی بوده است.

   مهندس پرویز احمدی گفت: یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش ابتلا به سالک به افزایش موارد استفاده از کودهای مرغی در مزارع شهرستان، مربوط می شود.
   وی با اشاره به اینکه بیشترین موارد ابتلا در سطح شهرستان دشتی در مناطق کاکی و بادوله بوده افزود: بیشترین موارد ابتلا از نظر رده سنی در رده زیر 10 سال بوده است.
   وی هزینه های تحمیل شده بر سیستم بهداشت و درمان و خانواده ها و نیز آثار و عوارض روحی روانی را از مهم‌ترین تبعات شیوع این بیماری دانست .
   کارشناس مبارزه با بیماری های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی نیز در این جلسه گفت: پشه خاکی ناقل انگل بیماری سالک است و از مواد آلی در حال فساد، اماکن مخروبه، محل های انباشت کودهای مرغی و انسانی می توان به عنوان مهم‌ترین محل های تکثیر تخم این پشه ناقل نام برد.
   رضا حسین زاده به اقدامات صورت گرفته در زمینه مبارزه با سالک اشاره کرد و افزود: آموزش بهورزان، درمان تمامی افراد مبتلا، تهیه دو دستگاه کرایو تراپی و همچنین پمپ های سم پاش و مه پاش برای مراکز خدمات جامع سلامت از اقدامات صورت گرفته در این زمینه بوده است.
   وی هم‌چنین به لزوم جلوگیری از ورود کودهای فلّه مرغی، پوشاندن کودهای حیوانی انباشته شده در مزارع، تسطیح ساختمان های مخروبه و ساماندهی سگ‌های ولگرد بعنوان یکی از مخازن انگل بیماری سالک تأکید کرد.


کلمات کلیدی:
کارگروه.شورای.سلامت     شورای.سلامت.شهرستان.دشتی     ابتلا.به.سالک     شبکه.بهداشت.شهرستان.دشتی    

تاریخ بروز رسانی:   25 مهر 1402

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >